Jak założyć własne studio domowe? – część 1

Guttonstudio

Cześć. W dziale homerecordingu opiszę między innymi co wziąć pod uwagę zakładając własne studio domowe, co zrobić, by móc nagrywać w swoim zaciszu domowym. Opiszę oprogramowanie i  sprzęty z których korzystam lub korzystałem, omówię  ich obsługę i będę umieszczał ciekawostki związane z nagrywaniem w domu. Przekażę ci to czego sam się nauczyłem.

Jeśli czytasz ten wpis to prawdopodobnie zastanawiasz się od czego zacząć zakładając własne studio domowe.  Nie powiem ci dokładnie co kupić, podpowiem ci tylko na co zwrócić uwagę, żebyś nie tracił swojego czasu ani pieniędzy z powodu nieprzemyślanych decyzji. Jeśli zastanawiasz sie nad stworzeniem własnego studio domowego, musisz sobie odpowiedzieć na jedno proste pytanie: do czego ma ci  to studio służyć? Zastanów się dobrze, ponieważ wiąże sie to z kwotą pieniędzy jaką będziesz musiał zainwestować. Czy ma być to studio do nagrywania tylko głosu, Czy może chcesz nagrywać swoją gitarę, swój instrument na potrzeby ćwiczeń i analizowania własnych postępów. Czy może tylko  do zapisywania pomysłów, które będziesz wykorzystywał grając na próbie  z kapelą. Czy może chcesz produkować tzw. Demówki innych wykonawców. A może chcesz nagrywać tylko rap albo tworzyć własne utwory za pomocą np. wirtualnych wtyczek. A może chcesz masterowac utwory innych wykonawców albo robić mixy? Jak już zdecydujesz co chcesz robić, będziesz wiedział w jakiego rodzaju sprzęt zainwestować. Chodzi o to, że jeśli zdecydujesz się np. na nagrywanie samego wokalu to skupisz się na zakupie mikrofonu,  jakiegoś prostego interfejsu audio, który umożliwi ci jego podpięcie do komputera itp. Natomiast jeśli chcesz nagrywać całe zespoły musisz wziąć pod uwagę taki interfejs audio, który posiada możliwość podpięcia większej ilości instrumentów.  Najważniejsze to żebyś wiedział co chcesz nagrywać. Do nagrywania samego wokalu nie zawsze trzeba kupować interfejs audio. Są też mikrofony, które można podpiąć do komputera przez usb.  Rozejrzyj się w Internecie i sprawdź co oferują producenci.  Czym różnią się oferowane przez nich produkty i jakie dają możliwości. Zastanów się na jakich funkcjach ci najbardziej zależy. Po co przepłacać i kupować sprzęt wyposażony nie wiadomo w co, z którego i tak w pełni nie skorzystasz.  Np. Jeśli zamierzasz korzystać z mikrofonu pojemnościowego upewnij się, że twój interfejs audio będzie posiadaj zasilanie phantom, konieczne do uruchomienia mikrofonu pojemnościowego. Poczytaj opinie w Internecie.  Wyznacz sobie również próg finansowy, w którym chciałbyś zamknąć swoją inwestycje. Zawęży  to pole twoich  poszukiwań. Pamiętaj przy tym, że nie ma co celować w najtańsze produkty. Skup się na średniej półce. Dobry sprzęt posłuży ci na pewno długie lata poza tym dobry sprzęt dłużej zachowuje swoją wartość  i jeśli będziesz chciał go kiedyś sprzedać, a przyjdzie taki dzień :),  na pewno znajdziesz nabywcę i pozyskane pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na nowe wyposażenie studia. Marny sprzęt ciężko sprzedać i raczej będzie ci zalegał na półce.  Warto czasem trochę poczekać, zaoszczędzić i kupić coś wartościowego, na czym dobrze się będzie pracowało.

Porównaj interesujące cię urządzenia. Dużych różnić pewnie nie znajdziesz w sprzęcie z jednej półki cenowej, ale i tak warto poczytać, żeby  mimo wszystko dokonać właściwego wyboru. Kup najpotrzebniejsze rzeczy, te które są niezbędne i te z których na pewno będziesz korzystał. Sprawdź jakich kabli bedziesz musiał użyć do podłączenia np. interfejsu audio. Czy bedzie to przez USB czy może FIREWIRE. Sprawdź jakie wejścia posiada twój komputer, żeby sie pózniej nie okazało, że nie masz możliwości podłączenia zakupionego sprzętu. Nie daj się skusić gadżetom.  Najpierw naucz się korzystać z tego co masz a kiedy już poznasz swój sprzęt i swoje potrzeby, będziesz wiedział w co jeszcze zainwestować. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że nie sprzęt jest najważniejszy w produkcji muzyki a umiejętności. Cuda techniki nie pomogą jeśli nie będziesz wiedział jak je wykorzystać.  Ćwicz jak najwięcej. Poznaj możliwości swojego oprogramowania. Ucz się oglądając np. na YouTube porady i wskazówki innych. To narazie tak ogólnie jeśli chodzi o samo podejście do zakładania studia domowego. W części drugiej napisze już bardziej szczegółowo co do sprzętu i oprogramowania. Baw się dobrze. Muzyka to niezwykła przygoda. Życzę powodzenia.

Kliknij i przejdź do części drugiej.

Komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.