Czym jest mixowanie?

Mixowanie, to krótko mówiąc połączenie wielu ścieżek audio w jedną ścieżkę, na której każdy instrument osadzony jest „na swoim” miejscu tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy, dobierając przy tym odpowiednie poziomy głośności, efekty, ustawiając instrumenty odpowiednio w panoramie, usuwając zbędne, przeszkadzajcie elementy nagrania takie jak buczenie czy np.  trzaski.
Pracując nad mixem powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na:
Poziom głośności – im głośniej ustawiony instrument tym większą zwraca na siebie uwagę. Aby wyróżnić jakiś instrument wystarczy zwiększyć jego  głośność. To tak najprościej rzecz ujmując. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić, ponieważ zbyt duża głośność może „odkleić” instrument od reszty. Będzie się wydawało, że gra osobno., poza całością.
Equalizację – to proces w którym wycina sie min. Zbędne częstotliwości dźwięku, żeby np. nie występował efekt maskowania dźwięku (żeby jeden instrument nie zabierał przestrzeni drugiemu), żeby dodać trochę powietrza do mixu. Dzięki equalizacji możesz nadać odpowiedni charakter danej ścieżce, ustawić, ukształtować  odpowiednie brzmienie danego instrumenty, odpowiednio osadzić go w mixie tak, aby był wyraźny, czytelny i spójnie grał z resztą instrumentów.
Panorama – ustawienie w panoramie (kanał lewy, prawy) pozwala np. rozdzielić instrumenty grające w tej samej częstotliwości po to, aby sie wzajemnie nie pokrywały, maskowały np. Jedna gitara w kanale lewym a druga w prawym. Dzięki temu każda z gitar zyskuje swoją przestrzeń i pozostaje czytelna.
 Efekty – takie efekty  jak np. reverb potrafi sprawić, że dźwięk bedzie wydawał sie bliższy lub dalszy. Stosując odpowiednio różne efekty na swoich ścieżkach, możesz im  nadać ciekawy charakter. Tu trzeba po prostu pokombinować poruszać trochę gałkami, zobaczyć jaki ma to wpływ na brzmienie. Nie ma niestety gotowych przepisów.

Mam nadzieję, że te podstawowe wskazówki przydadzą ci się podczas   pracy nad własnym mixem. Potestuj, pokręć gałkami sprawdź to. Jeśli masz jakieś pomysły, wskazówki, którymi chciałbyś się podzielić zostaw komentarz. 😉

Komentarze

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.